Пловдив

· Градът е застроен в подножията на шест сиенитни хълма, поради което често е наричан „Градът под тепетата“. ·

?>

Пловдив е най-­големият и най­-красивият град в Тракийската низина. Разположен е в западната част на
Тракийската низина, 160 м надморска височина. Градът се парастеризира с къса зима и дълго горещо лято.

Пловдив е един от най­старите градове в Европа, може би дори и в света – 8000 хил години. Той е четвъртият най-­стар обитаван град в Европа. Девизът му е „Древен и вечен“. Пловдив е построен около 7 хълма, както Рим, но седмият – Марково тепе, е разрушен през 30­те години на миналия век. Днес са останали 6 хълма. На три от тях е бил разположен римският град Тримонциум ­- Джамбаз, Таксим и Небет тепета.

Джамбаз е хълма на въжеиграчите, там са играели акробатите през римско време. Таксим  означава водоразпределителен хълм, оттам римската система е разпределяла вода на целия град. Небет тепе е хълма на стражите и там днес могат да се видят останки от най­старото тракийско селище в града. Джендем тепе означава отдалечен хълм и е най­високият, 280м. Бунарджик е хълма на освободителите, там е и статуята на Альоша. Сахат тепе е часовниковият хълм. Днес на хълма има една часовникова кула от 16в.

Има две легенди за основаването на града. Първото име на града е Евмолпия (според гр митология, син на Посейдон и Родопа), 2­ра половина на първо хилядолетие преди Христа. Според друга легенда Зевс и Хера разделили двама влюбени, Хемус и Родопия, които се правели на богове. Превърнали ги на планини, разделени от тракийската низина, които могат да се гледат, но не и да се докосват.

Бащата на Александър Македонски – Филип II Македонски, завладява града през IV век пр.н.е. и го превръща в своя столица. В негова чест града е преименуван на Филипополис – „град на Филип“.

Следващото тракийско име е Пулпудева. След това римляните го наричат Тримонциум, защото е бил на три хълма.



Забележителности в Пловдив

Със своята хилядолетна история Пловдив се нарежда сред най-старите градове в Европа, пред  Рим, Атина, Картаген и Константинопол. Един от малкото градове с които града си съперничи е древната Троя. Множеството пластове история, които могат да се открият в пловдив, обуславя богатото културно наследство на града и региона.

Античният театър

В Пловдив се намира може би най-известния античен паметник в България – античният римски театър е построен в края на I век. Римският театър е строен по времето на имп Траян, 2в. Имал е 28 реда седалки, като
изцяло са запазени 14 реда. Събирал е около 6000 души. Освен като театър, мястото е действало и като седалище на римското събрание. Театърът се намира м/у Таксим и Джамбаз тепета. Намерен е случайно. Днес се използва за опери и концерти, акустиката е много хубава. Театърът е възстановен през 20-ти век и в ден днешен се използва за сцена на множество спектакли и концерти.



Античният стадион

Римския император Адриан също е оставил следа в Пловдив. По време на наговото царуване през II в. е построен внушителния античен римски стадион -дължина приблизително 240 м и широчина 50 м. В днешно време по-голямата част от стадиона се намира под главна улица на Пловдив. Все пак е запазена една малка част, намираща се пред джамията.

Римският стадион е помещавал 30 хил души и бил използван най­вече за гладиаторски  битки и атлантически състезания. Днес е открита една малка част и може да побере 2500­ – 3000 човека. През 4в император Теодосий забранява спортните игри като варварски и жестоки и стадионът започва да се използва само като хиподрум.



Регионален етнографски музей

Но през 19в се появяват симетричните къщи ­ по­внушителни, по­големи, като една от най­-хубавите е градският музей, Куюмджиоглу. Те имат симетричен план ­във всеки етаж в центъра има голям салон, хайет, и около него четири стаи. Имат много прозорци. Тези сгради се наричат пловдивски барок, защото вътре има рисувани медальони, дърворезба по таваните, стените са изписани с геометрични и растителни елементи. Декоративните ниши, лафранги, също са изписани с живопис и елементи. Вътре в симетричните къщи
има строго разграничение на представителната част и сервизните помещения.

Кюмджиевата къща е разполжена в сърцето на стария град. Построена е през 1847 от Хаджи Георги за търговеца Аргир Кюмджиев.


април 17, 2019
април 17, 2019

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS